Skip to main content

Jak wyczyścić meble tapicerowane – 5 porad

Meble tapicerowane mają swój urok i są bardzo wygodne. Dzięki wielu wzorom wykończenia można je perfekcyjnie dopasować do umeblowania całego pomieszczenia, co doceniają wszyscy dbający o najdrobniejsze szczegóły. Niestety wada tego rodzaju mebli jest podatność na zabrudzenia, które nie zawsze łatwo jest usunąć. W przypadku pojawienia się konieczności czyszczenia tapicerki można skorzystać z usług profesjonalistów lub zając się czyszczeniem samodzielnie.

Wybór jest istotny

Gdy na meblach tapicerowanych pojawią się zabrudzenia i plamy, niezbędne staje się solidne czyszczenie. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które zajmują się kompleksowym procesem czyszczenia. Fachowcy zajmują się meblami bez konieczności przygotowywania ich przez klienta, ponieważ firmy takie jak Fabryka Czystości z Krakowa, czyszczą meble tapicerowane po samodzielnym przygotowaniu do tego procesu i zwracają je gotowe do użytku. Wygoda takiego rozwiązania jest bardzo duża i warta swoich pieniędzy.

Pranie tapicerki meblowej w Fabryce Czystości w Krakowie

Samodzielne czyszczenie mebli tapicerowanych

W przypadku chęci samodzielnego wyczyszczenia mebli tapicerowanych niezbędne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi oraz detergentów. Sprzęt warto wypożyczyć, ponieważ jego zakup jest kosztowny, a większość czasu i tak będzie stał nieużywany. Detergenty również nie są tanie, jednak tutaj zastosować można również domowe sposoby, które również są skuteczne.

  • Do odświeżenia tapicerki materiałowej warto użyć wody wymieszanej z proszkiem do prania lub płynem do mycia naczyń. Nie są to detergenty agresywne, więc nie będą miały negatywnego wpływu na stan mebla. Do trudniejszych zabrudzeń wykorzystać można sodę oczyszczoną.
  • W przypadku mebli tapicerowanych welurem wykorzystywać należy wody wymieszanej z amoniakiem i przecierać materiał zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Po czyszczeniu trzeba go przeczesać miękką szczotką i delikatnie wysuszyć suszarką. Pamiętać trzeba, by nie używać zbyt dużo środka myjącego, ponieważ materiał może zrobić się sztywny.
  • Na meblach kuchennych bardzo często pojawiają się plamy z tłuszczu. W takim przypadku warto skorzystać z talku lub mąki ziemniaczanej. Po posypaniu plamy należy odczekać kilkanaście minut na zaabsorbowanie tłuszczu, po czym pył trzeba odkurzyć lub zmieść zmiotką. Powierzchnię wystarczy wtedy przetrzeć wilgotną ściereczką. Pamiętać trzeba, że jest to sposób na świeże plamy, ponieważ stare, zaschnięte, dużo ciężej usunąć.
  • Bardzo częstym problemem są plamy z herbaty. By je usunąć, działać trzeba szybko. Używać należy roztworu kwasku cytrynowego i wody, w proporcji, która da roztwór z przedziału 5-10%. Po przemyciu kwaskiem tapicerkę trzeba przeprać proszkiem do prania rozpuszczonym w wodzie.
  • Plamy z czerwonego wina również są utrapieniem dla wielu osób, jednak na nie również działa sposób skuteczny przy walce z plamami po herbacie. Innym sposobów jest przemycie plamy białym winem wytrawnym, po czym przetarcie jej czystą wodą.

Samodzielne czyszczenie mebli tapicerowanych jest jak najbardziej możliwe i pozwala na oszczędności, jednak trzeba brać pod uwagę konieczność usuwania plam na bieżąco i czasochłonność niektórych rozwiązań.

Dodaj komentarz