Skip to main content

Towarowa czy osobowa — jak wybrać odpowiednią windę?

Obecnie zdecydowana większość budynków, zarówno tych pełniących funkcje mieszkaniowe, jak i biurowców, czy punktów handlowych, posiada w swoim wyposażeniu windy. Te z kolei możemy podzielić na windy towarowe, nieco bardziej techniczne, które służą do przewozu towarów, sprzętów czy narzędzi oraz windy osobowe, transportujące ludzi pomiędzy kondygnacjami. Przed podjęciem decyzji o montażu windy warto poznać dokładniej oba rozwiązania. Jaką windę wybrać? Towarową, a może osobową? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.

Czym jest i do czego służy winda osobowa?

Zgodnie z nazwą, winda osobowa to urządzenie, które służy do pionowego transportu ludzi, zwanych również pasażerami. Ten rodzaj dźwigów jest wyjątkowo często spotykany w wysokich budynkach, liczących wiele kondygnacji. Stanowi istotne ułatwienie dla mieszkańców, czy gości odwiedzających dany obiekt. Jednocześnie zazwyczaj bywa także jedyną możliwością dostępu na wyższe piętra dla osób niepełnosprawnych lub cechujących się ograniczoną sprawnością ruchową. Z tego względu windy spotykamy nie tylko w nowych budynkach. To wygodne rozwiązanie montowane jest także w wiekowych kamienicach czy blokach mieszkalnych. Więcej na temat poszczególnych systemów wind osobowych można przeczytać pod adresem www.komodo-windy.pl/oferta/windy/windy-osobowe, na stronie producenta.

Do czego służy winda towarowa?

Winda towarowa, zwana również dźwigiem towarowym przeznaczona jest do bardziej technicznych celów. Jest to idealne rozwiązanie do szybkiego transportu przedmiotów, w tym, chociażby narzędzi, przesyłek czy artykułów spożywczych. W wielu przypadkach winda transportowa wykorzystywana jest także przez pracowników obsługi budynku do przewożenia przedmiotów koniecznych do realizacji określonych czynności na terenie obiektu, w tym, chociażby prac remontowych.

Czym różnią się winda osobowa i towarowa?

Skoro poznaliśmy już dokładne definicje obu rodzajów wind, warto przyjrzeć się różnicom, jakie można w ich przypadku zauważyć. Pomimo iż w obu przypadkach możliwy jest całkiem wygodny przewóz osób, możemy podkreślić fakt, że windy osobowe projektowane są z myślą o zapewnieniu pasażerom wysokiego poziomu komfortu oraz bezpieczeństwa.

Windy towarowe konstrukcyjnie przygotowane są bardziej z myślą o dużych obciążeniach oraz jak największych możliwościach przewozowych, dlatego jakkolwiek są w pełni bezpieczne, trudno szukać w nich wygód. Z tego względu windy osobowe są znacznie lepszą inwestycją w przypadku lokali biurowych czy budynków mieszkalnych, gdzie elegancka, estetyczna winda będzie znaczącym dodatkiem, zwiększającym wartość nieruchomości.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z realizacjami firm, które specjalizują się w produkcji oraz montażu wind. W tym celu warto odwiedzić stronę internetową, na której znajdują się projekty zrealizowane przez Komodo Windy, producenta systemów windowych.

Jak wybrać odpowiednią windę?

Bogaty wybór systemów windowych, jaki możemy zaobserwować na rynku, sprawia, że decyzja o zakupie konkretnej windy nie należy do łatwych. Jak wybrać odpowiednią, bezpieczną, praktyczną, a zarazem estetyczną windę? Oto kilka podstawowych punktów, na które warto zwrócić uwagę:

  • wymiary oraz wyposażenie przestrzeni wewnętrznej,
  • udźwig windy, czyli wartość maksymalnego obciążenia, jakie możemy bezpiecznie przewozić,
  • szybkość transportu, która jest szczególnie ważna w przypadku wysokich budynków,
  • rodzaj napędu i możliwość jego łatwego serwisowania,
  • miejsce montażu windy, bowiem inne rozwiązania przeznaczone są do montażu zewnętrznego, inne zaś do wewnętrznego,
  • system sterowania, czyli w jaki sposób będziemy podnosić oraz opuszczać windę.

To zaledwie kilka spośród wielu czynników, którymi wyróżniają się poszczególne systemy windowe. Wybór właściwej windy zależy więc od indywidualnych potrzeb klienta, wysokości budynku czy miejsca montażu.

Dodaj komentarz