Skip to main content

Czym jest system poziomowania płytek i jak go używać?

Układanie płytek to zmora niejednej osoby, która przeprowadzała w swoim domu remont. To teoretycznie proste zajęcie zaczyna stawać się problemem w momencie, gdy okazuje się, że nie każda płytka ma tę samą grubość i nagle między płytkami pojawiają się różnice w wysokości. Klasyczna metoda układania na krzyżyki i poziomicę nie umożliwia uniknięcia takich błędów i bardzo często prowadzi do konieczności poszerzenia fugi. Na szczęście na rynku dostępne są rozwiązania umożliwiające bezproblemowe ułożenie płytek. Rozwiązania te to systemy poziomujące.

Czym są systemy poziomujące?

W czasie układania płytek bardzo szybko można zauważyć, że nawet w ramach jednej paczki mogą różnić się grubością. Wynika to z pewnej tolerancji maszyny produkcyjnej, która zawsze jest podana na opakowaniu. Gdy zsumuje się wszystkie różnice w grubości może się okazać, że łączna różnica będzie wyjątkowo widoczna i będzie wpływała na złe wypoziomowanie wszystkich płytek. Wpływ na to ma również nieodpowiednie wyrównanie podłoża, na którym płytki są układane.

Jedynym sposobem umożliwiającym rozwiązanie tego typu problemu jest wykorzystanie systemów poziomujących płytki. Systemy te oparte są na dwóch elementach – klipsie, którego dolna część pozostaje pod płytkami, a uchwyt wystaje w miejscu fugi, jednocześnie określając jej grubość, oraz systemu dociskowego, który przyciska płytki na równym poziomie. By poznać lepiej wybór różnych systemów, warto zapoznać się z artykułem „Systemy poziomowania płytek – jakie są rodzaje? Zobacz porównanie„, który wprowadza w świat systemów poziomujących płytki i dokładnie objaśnia działanie każdej jego wersji. Zdecydowanie najpopularniejszymi systemami są rozwiązania klinowe oraz wkręcane.

Jak używa się systemów poziomujących płytki?

Gdzie szukać systemów poziomowania płytek?

Systemy te dostępne są w większości renomowanych sklepów z materiałami i narzędziami budowlanymi. Prym w tej dziedzinie wiedzie firma Aku Tools, która poza elektronarzędziami oraz osprzętem do nich, posiada w swojej ofercie również systemy poziomowania płytek. Wieloletnie doświadczenie założycieli firmy sprawia, że oferowane są tylko produkty z najwyższej półki. Firma dysponuje też szerokim wyborem produktów marki własnej.

AKU Tools - Elektronarzędzia, narzędzia ręczne, Aku narzędzia

Czym różnią się najpopularniejsze systemy?

Wśród wszystkich dostępnych na rynku systemów poziomujących płytki, największym zainteresowaniem ciszą się systemy klinowe i wkręcane. Podstawową różnicą jest sposób dociśnięcia płytek do zacisku. W przypadku systemu klinowego klips wyposażony jest w specjalnie zaprojektowane ucho, w które wciskany jest klinek wyrównujący położenie płytek. Na klinku umieszczone są stopnie pozwalające na regulację wysokości naciągu. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się przy większych płytkach.

System wkręcany składa się z klipsa wyposażonego w gwint oraz specjalnego kapturka, który dociska i wyrównuje płytki. System ten ma niższą siłę docisku i przeznaczony jest głównie do mniejszych płytek i glazury.

Jak działają systemy poziomujące płytki?

Jak używać systemu poziomującego płytki?

Wykorzystanie systemu podczas układania płytek jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy pod płytkami ułożyć klips i używając poziomicy wypoziomować pierwsze połączenie. Kolejne płytki układa się już bez użycia poziomicy. Za każdym razem odpowiednio mocno montuje się klinek lub zakręca kapturek, by płytki były nieruchome. Szerokość fugi reguluje szerokość wystającej części klipsa, dzięki czemu nie trzeba martwić się o zachowanie jej w inny sposób. Wystarczy docisnąć maksymalnie kolejną płytkę do klipsów, by była ona zawsze równa. W ten sposób praca przy kładzeniu płytek jest dużo prostsza i szybsza.

Dodaj komentarz