Skip to main content

Funkcjonalny i nowoczesny dom – jak go zaprojektować?

W obliczu narastających zmian klimatycznych na świecie, coraz większą popularność zyskuje opał wytwarzany z naturalnych surowców pochodzenia roślinnego. Przykładem urządzeń grzewczych opartych na takim paliwie są kotły na pellet, którego granulki są wytwarzane bez sztucznych dodatków.

Idealny, czyli jaki?

Każda inwestycja w budowę nowego domu musi rozpocząć się od przygotowania odpowiedniego projektu. Ten z kolei powinien odzwierciedlać w jak największym stopniu potrzeby i preferencje domowników. Jak wiadomo, młode małżeństwa z perspektywą powiększenia rodziny, będą podchodziły do zorganizowania przestrzeni mieszkalnej zupełnie inaczej, niż seniorzy czy single bez dzieci. Reguła ta dotyczy również wyposażenia domu, które powinno odpowiadać realnym potrzebom osób, które w nim zamieszkają.

Jak wygląda projektowanie funkcjonalnego domu?

Projektowanie domu musi obejmować również wszelkie uwarunkowania, które wynikają z lokalizacji nowego budynku. To przede wszystkim wielkość działki, która w dużym stopniu determinuje całą inwestycję. Jak nietrudno się domyślić, wybudowanie willi z basenem czy rozległego domu parterowego na małej działce staje się po prostu niemożliwe. W projekcie warto również uwzględnić możliwość przebudowy lub rozbudowy budynku, a także zniesienie barier architektonicznych, jeśli zamieszkają w nim osoby chore lub starsze. Dla profesjonalisty tego typu działania nie powinny stanowić większego wyzwania. Dla przykładu przeglądając projekty domów i wnętrz Rzeszów, można zauważyć mnogość zastosowanych rozwiązań i nowoczesne spojrzenie na współczesne budownictwo.

Jak zaprojektować nowoczesny dom?

Nowy dom w świetle prawa – jakie warunki trzeba spełnić?

W trakcie prac projektowych warto wziąć pod uwagę nie tylko wielkość działki i wynikające z niej kwestie techniczne, ale również należy dostosować się do regulacji prawnych. Przede wszystkim będzie to wymóg, by dom znajdował się przynajmniej 3 metry od granic działki. Jeśli na danej ścianie znajdują się okna i drzwi, odległość taka musi wynosić co najmniej 4 metry. Takie wymagania mogą być jednak zmienione przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Na jaki rozmiar pomieszczeń się zdecydować?

Funkcjonalny dom to również optymalnie wykorzystana powierzchnia. W powszechnym przekonaniu tylko duże pomieszczenia zapewniają komfort i wygodę. Po części jest to prawdą, choć warto również podkreślić, że większe domy generują wyższe opłaty, zarówno te związane z podatkami, jak i codziennym użytkowaniem. W dużej przestrzeni bardzo łatwo gromadzi się zbędne rzeczy, które trudno potem wykorzystać. Dlatego też należy zaprojektować dom tak, by kolejne pomieszczenia były dostosowane do ich przeznaczenia. Jak wiadomo, salon wymaga nieco więcej miejsca, natomiast rozmiar nowoczesnej kuchni może zostać zmniejszony do absolutnego minimum, jeśli nie będzie w niej zaplanowana część jadalna.

Dodaj komentarz