Skip to main content

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrze to element wyposażenia domu, który może spełniać szereg praktycznych funkcji. Są one, jednak w dużej mierze uzależnione od możliwości montażowych, jakimi charakteryzuje się dom. Z tego powodu decydując się na instalację rolet zewnętrznych powinniśmy uwzględnić ten zakup jeszcze na etapie projektowania budynku lub na etapie jego termoizolacji (o ile budynek został wybudowany wcześniej). Pozostaje nam jednak pytanie, na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru oraz planowania montażu rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Na co warto zwrócić uwagę wybierając rolety zewnętrzne?

Poszukując idealnie dopasowanych rolet zewnętrznych musimy wziąć pod uwagę kilka czynników warunkujących efektywne korzystanie z tego systemu. Warto, zatem odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Czy wybrane przez nas rolety będą chronić prywatność wszystkich domowników?
  • Czy dany model rolety posiada odpowiednią izolację termiczną w niekorzystnych warunkach pogodowych?
  • Czy wybrane przez nas rolety charakteryzują się dobrymi właściwościami izolacji akustycznej?
  • Czy rolety wyposażone zostały w systemy, które mogą uchronić nasz dom przed ewentualnym włamaniem?
  • Czy wybrany model posiada moskitierę, która ochroni wnętrze przed owadami?
Rolety zewnętrzne elewacyjne

Jakie rodzaje rolet zewnętrznych wyróżniamy?

Wiele osób zainteresowanych zakupem rolet zewnętrznych nie zdaje sobie sprawy, że systemy te można podzielić na kilka rodzajów różniących się między sobą sposobem montażu oraz cechami charakterystycznymi. Sprawdź, co o rodzajach rolet zewnętrznych mówi firma z Bochni, odwiedzając stronę https://oknabochnia.pl/rolety/, a następnie zapoznaj się z poniższym rozróżnieniem:

  • Rolety zewnętrzne podtynkowe: ten rodzaj rolet przeznaczony jest jedynie do instalacji w nowych budynkach, a jego montaż należy zaplanować już na etapie projektu. Rolety tego typu charakteryzują się doskonałą izolacją termiczną oraz nie ingerują w konstrukcję stolarki okiennej. Warto również wspomnieć, że czoło skrzynki rolety podtynkowej stanowi równocześnie podkład pod materiał wykończeniowy, co umożliwia całkowite wtopienie skrzynki w wygląd elewacji.
  • Rolety zewnętrzne w systemie adaptacyjnym: są one stosowane głównie w domach już istniejących, a ich instalacja nie wymaga ingerowania w stan budynku oraz specjalnych przygotowań do montażu. Nie są one również zintegrowane z oknem, dlatego można je montować zarówno do stolarki okiennej, jak i nadproża znajdującego się we wnęce lub ściany. Charakteryzują się dobrą akustyką oraz ochroną wnętrza przez owadami.
  • Rolety zewnętrzne nadstawne: ten rodzaj rolet pozwala na montaż zarówno w nowych budynkach, jak i wcześniej wybudowanych. Skrzynka w tym rodzaju rolet osadzana jest bezpośrednio na ramie okna z pomocą odpowiedniego profilu. Dodatkowo są one kompatybilne ze zdecydowaną większością okien dostępnych w sklepach.
  • Rolety antywłamaniowe: jest to specjalny rodzaj rolet skierowany do osób dbających o swoje bezpieczeństwo. Są one wyposażone w specjalne wzmocnienia umieszczone na prowadnicach, których zadaniem jest uniemożliwienie dokonania włamania do wnętrza budynku. Dodatkowo, mocna konstrukcja rolety jest odporna na uderzenia a specjalne mechanizmy zapadkowe zapobiegają uniesieniu zamkniętej rolety.

Dodaj komentarz