Skip to main content

Pompa powietrzna czy gruntowa – którą wybrać?

Popularność odnawialnych źródeł energii, wzrost kosztów wszelkiego rodzaju materiałów opałowych oraz naciski na wymianę źródeł ciepła w domach na rozwiązania ekologiczne sprawiają, że coraz więcej osób postanawia wymienić ogrzewanie piecem centralnym na pompę ciepła. Napędza to dodatkowo możliwość uzyskania dofinansowania w ramach programów związanych z termomodernizacją nieruchomości. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, jednak największą popularnością cieszą się pompy powietrzne i gruntowe. Czym się różnią i która będzie lepszym wyborem? Odpowiadamy na to pytanie.

Jak działają pompy ciepła?

Działanie pompy ciepła najprościej można porównać do pracy lodówki. Agregat odbiera ciepło z wnętrza lodówki i wypromieniowuje je na zewnątrz, dzięki czemu generowana jest niska temperatura. W przypadku pompy ciepła proces ten jest odwrócony. Ciepło pozyskiwane jest na zewnątrz budynku i przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania, dzięki czemu wzrasta temperatura wewnątrz budynku. Zależnie od modelu, urządzenia dostępne w ofercie strony ozetelatyn.pl mogą pozyskiwać ciepło z powietrza, lub wykorzystywać ciepło zgromadzone w gruncie. Które z tych rozwiązań jest skuteczniejsze?

Pompa ciepła - czym się wyróżnia

Na jakiej zasadzie działa gruntowa pompa ciepła?

By gruntowa pompa ciepła mogła dokonywać wymiany ciepła, niezbędne jest przeprowadzenie specjalnych odwiertów, sięgających na głębokość do 100m. Zainstalowane w ten sposób kolektory służą do efektywnego pobierania ciepła z gruntu poniżej poziomu przemarzania, gdzie panuje temperatura od 2 do 10 stopni C. Dokładnie sposób pracy gruntowej pompy ciepła został opisany w artykule „Czym jest gruntowa pompa ciepła i jak działa?”. Wadą takiego rozwiązania jest spory koszt instalacji, ponieważ kosztowne są już same odwierty, a dochodzi do tego konieczność położenia rur prowadzących do pompy, a w przypadku większej ilości odwiertów również studzienki z rozdzielaczami. Niezbędne jest też posiadanie odpowiedniej powierzchni dostępnego gruntu. Zaletą jest większa o mniej więcej jedną trzecią wydajność względem powietrznej pompy ciepła.

Czym wyróżnia się powietrzna pompa ciepła?

Instalacja powietrznej pompy ciepła jest tańsza i szybsza niż w przypadku rozwiązania gruntowego. Rolę wymiennika pełni sama pompa, która pobiera ciepło z powietrza. Urządzenie to nie wymaga przeprowadzania żadnych dodatkowych prac poza ustawieniem jednostki i podłączeniem jej do instalacji centralnego ogrzewania. Zdecydowaną wadą tego rozwiązania jest zakres skutecznej pracy. Im niższa jest temperatura na zewnątrz, tym mniejsza jest również wydajność pompy. W przypadku temperatur ujemnych zaczyna się ona wspomagać grzałkami elektrycznymi. Temperaturą graniczną, poniżej której ustaje proces odzyskiwania ciepła to -25 stopni C. Zaleta to dużo niższy koszt całej instalacji i możliwość wykorzystania tego rozwiązania również przy małej powierzchni dostępnej działki.

Które rozwiązanie wybrać?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od warunków technicznych oraz posiadanego budżetu. Istotny jest również region, w którym znajduje się nieruchomość. W wielu miastach Polski temperatura zimą nie spada znacząco poniżej 0 stopni C, przez co gruntowa pompa ciepła może być mało opłacalna pod kątem kosztów inwestycji. W przypadku regionów, gdzie temperatura jest dużo niższa, lepszym wyborem będzie pompa gruntowa, jednak warunkiem jest posiadanie odpowiednio dużej działki. Bez niej nie będzie możliwe wykonanie wystarczającej ilości odwiertów. Przy nieruchomościach z małą powierzchnią przylegającego gruntu jedynym dostępnym rozwiązaniem są pompy powietrzne.

Dodaj komentarz